XIX Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki odbyła się w dniach 12-15.02.2010 w Gdańsku.Towarzyszyły jej warsztaty, wystawa i pracownia origami.
Pracownia origami
Do wieczornej pracowni origamizaprosiliśmy w piątek i w niedzielę. Rozmawialiśmy o planach grupy OiM, składaliśmy co nieco z papieru, napiliśmy się kawy/herbaty.
Wystawa
Spotkaniom w pracowni origami towarzyszyła wystawa modeli origami. W tym roku zaplanowaliśmy następujace działy:
Wariacje na temat dwunastościanów , bo jednym znowych projektów jest "Rok szkolny 2009/2010 rokiem dwunastościanów",
Kręciołkowe wariacje na temat 12-ścianów, czyli modele ze spiralami tworzone w oparciu o strukturę dwunastościanu foremnego
Władcy pierścieni
Nowe modele kreciołków - takich jeszcze nie wiedzieliście!
Grafiki i modele inspirowane spidronami
Prace naszych uczniów
Warsztaty
Prowadzący: Teresa Kowal, Krystyna Burczyk
W różnych podręcznikach i zbiorach zadań napotkać możemy ciekawe zadania i problemy, których zrozumienie i rozwiązanie okaże się łatwiejsze, gdy sięgniemy po kartkę papieru i wykonamy „papierowe konstrukcje”. Zaprezentujemy przykłady takich zadań oraz ich „papierowych rozwiązań”.
Prowadzący: Krystyna Burczyk, Teresa Kowal
Połączenie sztuki magicznej i matematyki podczas zajęć z wykorzystaniem origami pozwoli za zapoznanie uczestników z nietypowym sposobem tworzenia różnych form wielokątnych. Uczestnicy wykonają kilka modeli składając papier, a następnie odcinając część jednym cięciem. Poznają również próby matematycznego opisu tej techniki.
Prowadzący: Teresa Kowal, Krystyna Burczyk
Nieskomplikowany, ale ciekawy model zaprojektowany przez Paula Jacksona jest łatwy do wykonania, a jego budowa umożliwia modyfikacje, dzięki którym łatwiejsze staje się rozumienie własności sześcianu, w szczególności jego przekrojów. Uczestnicy poznają różne warianty tego modelu oraz zaplanują w tej samej technice swój własny model prostopadłościanu.
Prowadzący: Krystyna Burczyk
Sześcian i ośmiościan foremny to wielościany dualne. Uczestnicy warsztatów projektując i wykonując modułowe modele zapoznają się z ciekawymi rodzajami symetrii w tych modelach i spróbują znaleźć odpowiedzi na związane z tymi modelami pytania.
Prowadzący: Teresa Kowal, Krystyna Burczyk
Stworzenie systemu prostych, pasujących do siebie elementów w kształcie trójkątów, kwadratów i sześciokątów pozwala na uzyskanie powierzchni o ciekawej fakturze i sprzyja poznawaniu (utrwalaniu) pojęć geometrycznych. Uczestnicy warsztatu poznają przykłady budowania mozaik z pojedynczych modułów i z wielomodułów (struktury fraktalne).
Prowadzący: Wojciech Burczyk
Modułowe modele ze spiralami znane są od prawie 10 lat. Do budowania takich ciekawych form wykorzystujemy struktury wielościenne. Jak to robić i jak rozpoznawać w gotowych modelach te struktury? Uczestnicy zajęć spróbują samodzielnie wykonać model tego typu oraz badać własności innych gotowych modeli.
Prowadzący: Danuta Tańcula, Krystyna Burczyk
Pierścienie w technice origami mają często ciekawy wygląd i niebanalną symetrię (często obrotową). Wykonane najczęściej z prostych modułów mogą dostarczyć wiele radości z zabawy kolorem – poszukiwania oryginalnych zestawień, analizy pojawiających się możliwości. A wszystko to przy ciągłym obcowaniu z wielokątami i ich własnościami.
jeszcze wiosenne kwiaty. To ciekawy pomysł na zajęcia, zarówno z dziewczętami jak i
chłopcami. Sprawdzony.