Wielu kreatorów ma w swoim dorobku artystycznym również prace z zakresu origami matematycznego. Są jednak i tacy, dla których origami matematyczne jest jednym z głównych dziedzin zainteresowań i których modele są obecne w edukacji matematycznej.
- Tomoko Fuse (Japonia) - autorka kiludziesięciu książek, najbardziej znana na świecie projektantka modeli geometrycznych, to z jej modułu krawędziowego powstała kolekcja wielościanów z czaszami.
- David Mitchell (Wielka Brytania)
- Mitsunobu Sonobe (Japonia)
- Robert Neale - autor m.in. modelu Pinwheel Ring (wiatraczek, ruchomy pierścień)
- Rona Gurkevitz, Lewis Simon, Bennett Arnstein (USA) - autorzy kilku projektów wręcz idealnych do szkoły, m.in modułó ze skrzyżowanych trójkątów
- Mette Pederson - autorka 7 książeczek z modelami sześcianów, mozaik, pierścieni, m.in. znanego u nas "Pierścienia 18-tki"
- Jim Plank - autor jednej z najstarszych stron internetowych poświęconych origami modułowemu
- Paul Jackson - znany z zaprojektowania sześcianu Jacksona i form wykorzystujących plisowanie (pleating)
Czasem wystarczy jeden zaprojektowany model i kilka lat popularyzacji go w szkołach. Tak było w przypadku Hermana van Goubergena - autora trzech nowatorskich systemów łączenia elementów, m.in. pierwszych modeli kręciołkowych, oraz książek i warsztatów popularyzujących ten system autorstwa Krystyny i Wojciecha Burczyków.
Również gwiazda Paolo Bascetty stała się ogromnie popularna i często obecna w projektach uczniowskich, m.in. podczas Pikniku Naukowego w Warszawie (nauczycielka Natalia Guzowska).