Składaj! Żyje się tylko raz! / Fold. You live only once.

Godzina zbiórki: 16.00 pod Garden residence (Kraków, ul. Przemysłowa 4)

We start at 4 p.m. at Garden Residence (Krakow, Przemyslowa street, 4)

W nawiązaniu do hasła pleneru chcę poprowadzić  Was do postindustrialnej części Krakowa - pozostałości po parowozowni Kraków Płaszów. Zespół budynków parowozowni pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku, a w jej skład wchodziły: hala wachlarzowa, obrotnica, budynki biurowe. Nowsza część - hala prostokątna jest efektem rozbudowy krakowskiego węzła kolejowego,a budynek jest po dzień dzisiejszy wykorzystywany.
Budynki parowozowni, układ torowy, pozostawione tam parowozy oraz wagony mocno nadszarpnął już czas, ale życie w nich rozpala się na nowo. Z budynków korzystają małe zakłady (blacharstwo, roboty torowe, pracownia kosmetyków), a po-kolejowe plenery służą w sesjach fotograficznych.

Łukasz

 

Trasa spaceru:
- Przejście ma przystanek tramwajowy "Krakowska Akademia"
-Przejazd tramwajem "Krakowska Akademia" -- "Płaszów Estakada" - tu jest dodatkowe miejsce zbiórki godz. 16.20 (np. dla osób, które nocują na Grochowej - dojazd na estakadę z pętli mały Płaszów tramwajem numer 11)
- Estakada - punkt widokowy na panoramę Krakowa (widać nawet Kościół Mariacki z rynku)
- zejście z estakady na peron 1 (jest winda), następnie przejściem podziemnym na plac przed dworcem (uwaga schody, brak windy) - chwila odpoczynku przy parowozie;
- przejście spod dworca do parowozowni (1,5 km, 20-30 min)
- oglądanie "hali wachlarzowej" płaszowskiej parowozowni oraz zabytkowych parowozów (zdjęcie grupowe na obrotnicy)
- "hala prostokątna" i współczesne składy zespolone;
- przejście pod budynek PKP CARGO S.A. Sekcja Przewozów Towarowych w Krakowie, Kosiarzy 1 (1,2 km, 20-30 min, proponowany przystanek na odpoczynek na peronie p.o. Kraków Prokocim")
- "kładka nad bagrami" - punkt widokowy na bagry, zespół torów prokocimskiej stacji towarowej, stan twarzą  w twarz z "byczkiem" (możliwość zobaczenia z bliska lokomotyw elektrycznych serii ET22), punkt ładunkowy składów towarowych;
- przejście kładka na drugą stronę torów, dalsza cześć trasy prowadzi wzdłuż zbiornika Bagry oraz ulicą Bagrową do pętli mały Płaszów (1,2 km, 20-30 min). Powrót do Garden tramwajem.

Czas spaceru ok. 2,5 - 3h

Po spacerze zapraszamy na wspólne pre-składanie z naszym gościem specjalnym.