Origami modułowe
Zawsze myślałam, że origami jest pracą odtwórczą, która wiąże się ze ślęczeniem nad diagramami i żmudnym odcyfrowywaniem zagięć i zakładek. Zrobiłam kiedyś kilka modeli zwierzątek i miałam dość.
Na warsztatach podczas konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki (Poznań, Lublin) widziałam nauczycieli przerabiających papier na moduły. Ale nie zachęciło mnie to, gdyż przerażała liczba części, które trzeba było wykonać, aby móc złożyć jakiś wielościan. Poza tym było tyle ciekawych warsztatów do zobaczenia. Na origami zabrakło czasu.
Dopiero na konferencji w Pile, gdy nie chcąc iść spać, postanowiłyśmy spędzić połowę nocy w pracowni całodobowej, nadszedł czas na origami. Nauczyłam się, jak wykonać dwa rodzaje modułów. Po powrocie pokazałam moim uczniom te moduły, wykonaliśmy kilka modeli i stwierdziliśmy, że nic już specjalnie ciekawego nie wymyślimy. Odłożyliśmy origami razem z bryłami do pudeł. Klejenie modeli wydało nam się drogą dającą ciekawsze efekty.
I być może na tym skończyłaby się moja przygoda z origami, gdybym nie dotarła do Internetu. Pokusa była ogromna - ciągle się słyszy hasło Internet, może warto go poznać. Pierwsze wrażenie nie było zbyt zachęcające (szukałam hasła "Mathematics") - poczułam się, jakbym grzebała w śmietniku. Postanowiłam wybrać jakiś jeden temat. Pierwszą myślą było: wielościany. Owszem, natrafiłam na kilka ciekawych stron, a zwłaszcza na strony Jima Planka USA. Znalazłam na nich artykuły, opisy modeli, zdjęcia i diagramy origami. I listę adresów. W archiwum listy dyskusyjnej origami prowadzonym przez Holenderskie Towarzystwo Origami przeczytałam informację Rony Gurkewitz, która pisała, że właśnie kończy książkę o bryłach i origami. Znalazłam też adres księgarni wysyłkowej Fascinating Folds zajmującej się książkami, papierem do origami i innymi akcesoriami. W katalogu znalazłam kilka książek, wysłałam zamówienie i po miesiącu miałam w rękach "Unit Origami. Multidimentional Transformation" Tomoko Fuse. Zachwyt, zaskoczenie, niedowierzanie! Bogactwo pomysłów, kolorowe bryły.
I tak się zaczęło to szaleństwo.
Bardzo lubię modułki! Dlaczego? Aby składać, nie muszę mieć przed oczami diagramu. Wykonuję odpowiednią liczbę modułów (czasem 12, czasem 120 lub więcej), a potem ... następuje uroczysty moment łączenia ich w całość: zastanawianie się nad wariantami, analizowanie sposobów kolorowania, obserwowanie powstającej bryły. Wspaniałe uczucie!
Jestem pełna uznania dla projektów pani Tomoko Fuse. Gdy oglądam jej prace, widzę, że ona to czuje. Takie umiejętności to lata tworzenia. Jej moduły są w sposób prosty, a jednocześnie zaskakujący, wykorzystują własności kątów i wielokątów. Nie mają zbędnych zgrubień czy niepotrzebnych zagięć. Nie trzeba ich też sklejać.
Tomoko Fuse nie jest jedyną autorką wykonującą bryły geometryczne w technice origami. W USA tworzy Rona Gurkewitz, Lewis Simon i Bennett Arnstein oraz Jim Plank, w Japonii Kunihiko Kasahara.
Nie wierzę, że sama kiedyś coś (sensownego) wymyślę, ale odkrywanie prac Tomoko Fuse, ich ożywianie, tworzenie wariantów, poszukiwanie nieopisanych w książkach ścieżek - takie zajęcie bardzo mi odpowiada. Wymyślenie nowego, eleganckiego modułu nie jest łatwe. Nietrudno "wygnieść" z papieru moduły i poskładać je w gwiazdy. Liczy się prostota, wykorzystanie papieru, brak zbędnych zagięć.
Zauważyłam, że do brył origami wspaniale nadaje się papier do pakowania prezentów. Daje on ciekawe efekty kolorystyczne. Z jednego rodzaju kolorowego papieru można wykonać czasem moduły w zupełnie innej tonacji kolorystycznej.
W Internecie można znaleźć wiele stron na temat origami modułowego a jeszcze więcej na temat origami w ogóle. Najciekawsze z nich znajdziesz tutaj.
Galeria moich brył
Większość modeli została wykonana z modułów stworzonych przez Tomoko Fuse, Bennetta Arnsteina, Lewisa Simona, Jima Planka.
I have built most of my models using modules created by Tomoko Fuse, Bennett Arnstein, Lewis Simon, Jim Plank.
A oto niektóre z moich prac / You can see my origami models:
- Bryły regularne / Regular polyhedra
- Wielościany ścięte z czaszami / Truncated regular polyhedra with domes
- Inne modele / Other modular origami
- Origami może być twarzowe / Origami fashion show
© Copyright K. i W. Burczyk, 1998
Ostatnia modyfikacja: 10/09/2005 09:34:43
Dziękuję wszystkim osobom, które mnie odwiedziły od 1998.02.16.
Strony te zrobiłem w prezencie urodzinowym dla mojej kochanej żony
w podziwie dla niej i jej dzieł origami
Wojtek Burczyk, Brzesko 1998.11.14