Paper Structures  

Galicyjskie Spotkania z Origami

 

Czy CP tradycyjnego żurawia jest brzydka i nieciekawa? / Is CP of the traditional crane worth nothing?

Kolejny sezon czas zacząć. Zatem w niedzielę 15.09.2013 spotykamy się o 15.30 w Pracowni Origami (Angel City, Kraków, ul. Szlak, 77 lokal 128, klatka B3).
Jak zwykle będzie trochę relacji z wakacyjnych ori-podróży, rozmowa o planach na przyszłość (i o GSO i o PTO) oraz, rzecz najważniejsza,
TEMAT.
Jaki?
Tym razem oddajemy się w ręce Wojtka Bogacza, który zabierze nas w podróż pod tajemniczym tytułem
"Crossing - modele na bazie połączeń autorstwa F.Ow (snowflake, wind rose, compass rose) i D.Eisnera (triangle cross, square cross, hexagon cross, octagon cross)"
czyli różne fantastyczne plecionki.
Dla osób zainteresowanych tematem przedstawiamy krótkie jego omówienie (przygotowane przez Wojtka):

Cześć!
Zostałem ostatnio w Porębie "wywołany do tablicy", aby poprowadzić najbliższe spotkanie GSO i zaprezentować model modułowego płatka śniegu Francisa Ow wykonanego z  modułu łamanego (nowa wersja  2011). Od dawna myślałem o poprowadzeniu zajęć o tej tematyce, ale bardziej o szerszym spojrzeniu na tego typu połączenia i ich różne wykorzystanie przez Francisa.
Wcześniej złożyłem tylko kilka modeli w wersji podstawowej (z sześciu modułów prostych) i wspomniany wcześniej model. W galerii Francisa już jakiś czas temu oglądałem modele wykonane z ośmiu modułów z połączeniami typu "wind rose" i "compas rose" oraz złożone w całkiem innej technice modele krzyży z dwóch modułów.
Zauważyłem też, że trochę z tymi modelami "kombinuje" Hans-Werner Guth.
Zajrzałem więc w związku z planowanymi zajęciami na "Flickra" zwracając dokładniejszą uwagę na wspomniane modele i okazało się, że temat dla kilku panów stał się od niedawna bardzo "gorący"! Do gry wkroczył Dirk Eisner (myślę, że go znacie?), wprowadził nowe połączenia modułów i nastąpiła ostra "wymiana ciosów" na warianty i "dizajn", głównie pomiędzy Dirkiem, Francisem i oczywiście Hansem-Wernerem.
Kilka własnych wariantów modelu "snowflake" złożył Riki Saito, a u Leyli Torres (origamispirit) można obejrzeć trzy bardzo dobre filmy z modelami typu "snowflake" F.Ow.

Trudno mi wskazać które konkretnie modele moglibyśmy wykonać podczas spotkania, decyzje będą zapadać chyba spontanicznie na spotkaniu. Nie wiem też czy pomysł z zadaniem domowym jest dobry (czy wszyscy je wykonają?)
Jeśli chodzi o modele to prawdopodobnie będziemy składać spośród poniższych:
   * snowflake module - double bent variation - 12 modules
   * bunnies snowflake, cool snowflake lub hearts snowflake
   * compass rose basic
   * triangle cross basic
   * triangle cross coaster
   * square cross double bent
   * square cross on both sides
   * hexagon cross basic
   * hexagon cross coaster
    lub może coś jeszcze innego.

Dirk Eisner www.flickr.com/photos/eisfold/‎
Francis Ow www.flickr.com/photos/61236172@N08/‎
Hans Werner Guth  www.flickr.com/people/hwguth/
Riki Saito
origamispirit.com "How to make modular origami snowflake"

Jaki papier do składania?
Do składania najlepszy jest papier dwukolorowy (kami, kraft itp.) a format zależy od modelu - kwadraty 7.5x7.5cm, prostokąty o różnych proporcjach i wymiarach (często 7.5x3.75cm) - najlepsze byłyby  kwadraty 15x15cm, które można podzielić na odpowiednie wymiary w zależności od potrzeb w trakcie zajęć.