Paper Structures

Twirligami

Twirls + Origami

 

 

Twirls

 by Krystyna Burczyk

 

Sztuką jest to, co inni uznają za sztukę! Czy możemy być inni?

Art is what the artworld says it is. Can we be members of the artworld?

 Naszą przygodę z kręciołkami rozpoczęliśmy od spotkania z Hermanem Van Goubergenem w Hagelby (niedaleko Sztokholmu) podczas 2 Skandynawskiej Konferencji Origami w 1999.  Niewielkie, białe – nie rzucały się w oczy. Wyglądały niepozornie pośród modeli większych i bardziej kolorowych. Zaintrygował nas ich wygląd. Były niewątpliwie modułowe, ale nie potrafiliśmy dociec, w jaki sposób zostały wykonane. Wojtek zaintrygowany wyglądem tych dwóch małych białych kulek na stoliku Hermana poprosił autora o wyjaśnienia.

Herman z chęcią podzielił się informacjami o swoich nowym projekcie - poszukiwaniu nowych sposobów połączeń modułów z papieru.

Minęło kilka miesięcy, zanim dałam się przekonać i spróbowałam "zherman02akręcić". I przyznaję, spiralkowa technika łączenia mnie zauroczyła. 

 Prostota i elegancja pomysłu zachwyciła nas do tego stopnia, że zapragnęliśmy dołączyć je do wykonanych przez nas modeli. Gdy zaczęliśmy je robić, zaskoczeniem było dla nas bogactwo form, które można z prostych modułków kręciołkowych skomponować. 

herman04Artykuł Hermana van Goubergena o kręciołkach został opublikowany na stronach British Origami Society oraz w magazynie British Origami. Herman był także gościem specjalnym konferencji w Yorku (2000), gdzie prezentował swoje pomysły na nowe sposoby łączenia papierowych modułów.

© Copyright K. i W. Burczyk, 2003-2009
Foto: Hagelby 2000, BOS Convention Cambridge 2009, KB

Twirls 2016

Twirls 2012

Twirls 2008

Twirls 2015

Twirls 2011

Twirls 2007

Twirls 2014

Twirls 2010

Twirls 2013

Twirls 2009